077-997-9980
Slider

מושבים לבית כנסת

עיצוב של מערכות ישיבה, כיסאות ומושבים תומן בחובו את היכולת להקדיש תשומת לב רבה לצרכים של המקום והלקוח. כמו שלבתי קולנוע, תיאטראות, פארקים ואצטדיונים צרכים שונים, כך גם מערכות הישיבה הנבנות עבורן ומוצבות במקום נראות ובנויות אחרת לגמרי. כמו לאלו, גם לבתי כנסת צרכים ייחודיים להם, בין אם אלו הקשורים לתפילות ולקדושה או למרחב בית הכנסת ולקהילה שלו.

מיקום וצורת מערכות הישיבה

בבית כנסת, יותר מאשר במקומות אחרים, יש לחשוב בקפידה כיצד ממקמים את היושבים. הסיבות לכך רבות והן מתחלקות בעיקרן לשלושה סוגים: פרקטיקה, דת ואסתטיקה. מבחינה פרקטית, בתי כנסת רבים מעדיפים שהמתפללים ישבו קרוב יחסית אחד לשני על מנת לרווח את בית הכנסת ככל שניתן. ובכל זאת חשוב להשאיר מרחב אישי לכל מתפלל. מבחינת הדת הכיוון אליו פונים המתפללים משתנה, האם לעמוד ליד ארון הקודש או למרכז הבמה ובאופן כללי על מיקום כיסאות בית הכנסת לכבד את המעמד. לבסוף, חשוב לזכור שבית הכנסת צריך להיות מעוצב לתפארת ובמלוא הדר ולכן מיקומן של מערכות הישיבה, שתופסות מקום רב ביותר מתוכו, צריכות להתאים לסגנון העיצובי של בית הכנסת, בין אם בקווים עגולים או קווים ישרים ונקיים.

מושבים לבתי כנסת

עיצוב המושבים

בנוסף למיקומם של המושבים, אחד העניינים הקריטיים ביותר בכל הנוגע למערכות ישיבה במקום הקדוש הוא עיצוב המושב באופן אינדיבידואלי וגם הוא דורש מחשבה ויצירתיות בהתאם לצרכים של בית הכנסת. הכוונה שיש להקדיש מחשבה לצורה בה המושב עצמו מעוצב, אילו צורות חרוטות על הכיסא, איזה מקומות יהיו וכיצד הן משולבות מבחינת המבנה בצרכי המתפלל.

היבט פרקטי

בדומה למקומות אחרים, בית הכנסת צריך להתאים את עצמו למצבים המשתנים של קהל המתפללים, שרבים מהם אנשים מבוגרים, וכן לאפשר לצד האחידות גישה ונוחות לכולם במהלך התפילה. בעקבות זאת, בתי כנסת רבים מעדיפים שהכיסאות בבית הכנסת יהיו מצד אחד מקובעים למקומם וכך פחות נוטים לתנודות ויציבים יותר ומצד שני דינמיים על מנת לאפשר מעבר נוח. לכן, לרוב כיסאות בבתי כנסת יהיו במבנה של ספסלים בעלי מערכת מתקפלת המאפשרת ישיבה בנוחות אך גם חוסכת במקום מעבר. חשוב לוודא שהצירים יהיו שקטים על מנת שלא להפריע למהלך התפילה.

עוד אלמנט חשוב בעיצוב המושבים הוא ספרי התפילה. במהלך התפילה הסידור וספרי הקודש צריכים להיות נגישים ויש צורך להניחם בנוחות בקרבה. עבור זאת מושבים רבים בבתי כנסת משלבים תאי אחסון קטנים בצדדים, מאחורי הכיסא או אף שולחנות קדמיים על מנת שיהיה ניתן לאחסן בנוחות את ספרי התפילה, בנוסף לכך ניתן להוסיף משטח המאפשרת פתיחת הספר מעל הכיסא (בעמידה) בצורה נוחה ונגישה.

מושבים בהתאמה אישית לבית כנסת

היבט רוחני-עיצובי

כאמור, הקדושה של בית הכנסת צריכה להשתקף דרך כל אחד ואחד מהפריטים המונחים בו ועל אחת כמה וכמה במערכות הישיבה שמהוות פריט בולט ודומיננטי. עקב זאת, יש לוודא שכל ריהוט לבתי הכנסת נבנים מעץ איכותי ומלא על ידי אנשי מקצוע מנוסים. חשוב לבחור ביחד עם אנשי המקצוע את העיצוב הייחודי והמותאם שרצוי לכיסאות, המשתנה בין עדות וקהילות ולוודא שאלו מתאימים עבורכם את הכיסאות, בין אם בעיצוב צנוע או בחריטה מיוחדת של כל פרט קטן. לאחר שהגעתם לעיצוב הרצוי שימו לב לגימור והאם נעשה כראוי.

עוד סיבה חשובה שבגללה צריך לוודא שתהליך הייצור והגילוף של הכיסאות מבוצע בצורה הטובה ביותר היא העובדה שהכיסאות הללו צריכים להחזיק לזמן רב ולשמש את הקהילה לשנים רבות. המושבים בבית הכנסת צריכים לעמוד בנזקים של עשורים מבלי להתנפח, להיסדק או להתעקם ולייצג את בית הכנסת והקהילה בצורה הטובה והמכבדת ביותר.